En

Rendhagyó útvonaltipp mozgással és tánccal

40 perc
4 állomás
Rendhagyó útvonaltipp mozgással és tánccal

Az útvonaltippet Barabás Anita táncos, az ELTE BTK művészettörténész hallgatója készítette 2023-ben.

„játék, a teremtő fantázia tán legmagasabb fokozata”
Horst Bredekamp

Tudnivalók: 

Ez az útvonal lehetőséget teremt arra, hogy a megszokotttól eltérően, más módon is kapcsolódjatok a műalkotásokhoz. A fizikai aktivitás segíti a befogadást; azzal, hogy nem csak nézitek a műveket, hanem belőlük inspirálódva meg is mozdultok, a látogatás egészen új élmény lesz, ráadásul igazi közösségi élmény 🙂

Fontos információ, hogy az útvonaltipp feladatainak elvégzéséhez több emberre van szükség: legalább kettőre, de minél többen vagytok, annál izgalmasabb lesz a program. Vállalkozó kedvűeknek azt javaslom, hogy társuljanak más látogatókkal, és így járják végig az állomásokat.

A feladatok a kiválasztott műtárgyakhoz kapcsolódnak, de nem kell feltétlenül a műtárgy közelében végezni a mozgásokat. Mindig keressetek olyan helyet, ahol kényelmesen elfértek és nem veszélyeztetitek a műalkotásokat sem!

Állomások

  • Groteszk férfifej
  • Előresiető nőalak – Isis Pelagia
  • Giovan Battista Naldini: A három Grácia
  • Bacchiacca (Francesco Ubertini): Keresztelő Szent János prédikációja

Groteszk férfifej

Groteszk férfifej

Az itt látható torz szobrocskák rendkívül népszerűek voltak a  hellenisztikus és római korban. Vajon miért? Ezek a furcsa fejek a klasszikus görög színházban használt maszkokat idézik, amelyek különféle, időnként szélsőséges érzelmek vizuális kifejezésével segítették a nézőket a szereplőkkel való érzelmi azonosulásban. Az emberi arcot rengeteg apró izom alkotja, így  az arckifejezések tárháza szinte kimeríthetetlen. 

 

Feladat: Arcjáték
Miután alaposan megfigyeltétek a szobrokat, álljatok körbe, egymás felé fordulva. Egyikőtök válasszon egy érzelmet az alább felsoroltak közül, majd fordítson hátat a többieknek és vegyen fel egy olyan arckifejezést, ami megmutatja azt az érzelmi állapotot, amit választott. Amikor visszafordul, a többieknek az a feladata, hogy kitalálják melyik érzésről van szó. Ha sikerült, jöhet a következő ember, és így tovább amíg mindenki sorra nem került.

 

  • UNALOM
  • ÖRÖM
  • FÉLELEM
  • SZERETET

Előresiető nőalak – Isis Pelagia

Előresiető nőalak – Isis Pelagia

Isis istennő itt a hajózás védelmezőjeként jelenik meg, karjait eredetileg előrenyújtotta, kezében kifeszített vitorlát tarthatott. Ez az ábrázolás lehetett az előképe a későbbi Niké szobroknak is, amelyeken a győzelem istennője már szárnyakkal jelent meg.

 

Feladat: Lassított kartánc 
Vegyétek fel a szobor testhelyzetét, a láb helyzete legyen pontos és maradjon végig stabil. Ezen az állomáson fontos a légzés, a levegő szerepe, tehát vegyetek egy jó mély levegőt és lassan fújjátok ki. Majd képzeljétek el, hogy a szél mozgatja a kezeiteket, mint egy vitorlát, eleinte lehet gyorsabb a tempó, majd próbáljátok meg lassítani a mozdulatokat. Egy idő után cseréljetek lábtartást, úgy hogy a másik láb legyen elöl. 

 

Ha ketten csináljátok a feladatot, akkor ez egyfajta tükör-tánc lesz. Álljatok egymással szembe, és döntsétek el, ki lesz először a vezető és ki a tükörkép. A vezető találja ki a karmozdulatokat, a tükörképnek pedig pontosan le kell utánozni, amit a vezető csinál. Egy idő után cseréljetek szerepet, így a tükörkép lesz a vezető.

 

Ha kettőnél többen vagytok, akkor álljatok egymás mögé V alakban, mint a vadludak, és kövessétek le az előttetek álló ember karmozdulatait, egy idő után cseréljetek helyet, hogy mindenki legyen elöl és hátul is.

Giovan Battista Naldini: A három Grácia

Giovan Battista Naldini: A három Grácia

A festményen a három grácia, a szépség, báj és kedvesség istennői egymás kezét fogva kígyózó mozdulatokkal forognak egy kör vonala mentén. Mozdulataikkal a harmónia és egyetértés megteremtésén munkálkodnak.

 

Feladat: Káoszból rend, gubancból kör
Ez a feladat akkor működik jól, ha legalább hárman vagytok, tehát érdemes a teremben kószáló látogatókat is bevonni a játékba.

Álljatok körbe, csukjátok be a szemeteket, majd óvatosan nyúljatok egymás felé, keressétek meg egymás kezét és fogjatok össze. A kezek össze-vissza kapcsolódhatnak. Tartsátok meg a fogást és nyissátok ki a szemeteket. A feladat az, hogy kibogozzátok a kezeiteket anélkül, hogy elengednétek a fogást. 

Óvatosan egymással helyet cserélve, egymás keze alatt átbújva, esetleg átlépve, ügyes mozdulatokkal próbáljátok kicsomózni a gubancot. A feladat végére egy szabályos körnek kell kialakulnia, ahol a mellettetek álló ember kezét fogjátok. Megeshet, hogy háttal fogtok érkezni, de az is lehet, hogy csak egy valaki lesz háttal, sőt az is előfordulhat, hogy két különálló kört kaptok majd. Többször is kipróbálhatjátok a feladatot, cseréljetek helyeket!

Bacchiacca (Francesco Ubertini): Keresztelő Szent János prédikációja

Bacchiacca (Francesco Ubertini): Keresztelő Szent János prédikációja

Ezen a tarka festményen Keresztelő Szent János körül rengeteg izgalmas figurát figyelhettek meg, előkelő hölgyeket, öregembereket, turbános férfiakat és a háttérben egy csoportot, akik mintha táncolnának.

 

Feladat: Egy elképzelt közösség tánca

Nézzétek meg alaposan a festményt, majd válasszatok ki egy-egy alakot, és képzeljétek el, hogy ki volt ő, hogyan mozogna, táncolna?

Álljatok körbe és egyesével mutassátok meg ezt az elképzelt mozdulatot vagy tánclépést. Tanuljátok meg egymás mozdulatát, és rakjátok sorrendbe egymás után. 

1. az első ember mutat egy lépést,
2. a többiek megpróbálják együtt utánozni,
3. a következő ember is mutat egy mozdulatot,
4. tanuljátok meg ezt is, majd egybefűzve ismételjétek el együtt az első és a második ember mozdulatát,
5. most már csak folytatni kell mindaddig, amíg mindenki sorra nem kerül, ekkor lesz kész a koreográfia. 

 

Tehettek még hozzá további mozdulatokat vagy kipróbálhatjátok a közös táncotokat zenére is. Jó szórakozást!

 

Ajánlott zenék: