En
Vissza a találatokhoz

Krisztus a kereszten Szűz Máriával, Szent János evangélistával és Mária Magdolnával A Villa Pecco Mestere Felice Scotto (?)

Alkotó

A Villa Pecco Mestere működött Lombardiában, a 15. század utolsó negyedében

Felice Scotto (?) 15. század

Kultúra itáliai
Készítés ideje 1480–1490 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika tempera, arany, fa
Méret

119 × 69,5 cm

Leltári szám 1312
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

A festményt kétségkívül ugyanaz a mester alkotta, akinek sokalakos, és a milánói Sant’Angelo templomból származó Kálvária-kompozícióját a Brera Képtára őrzi. Hogy név szerint ki ez a mester, biztosan nem lehet tudni, de akárki volt is, bízvást minősíthető a lombardiai Quattrocento egyik vezető egyéniségének.
A plasztikus modellálás és a dekoratív hatás egyaránt fontos a Kálvária festője számára. Krisztus teste, Mária, Szent János és a keresztet átölelő Magdolna arca, keze mintha viaszból lenne mintázva, a leplek pedig mintha keményítő anyaggal lennének átitatva: a testhez tapadó és az attól gyűrődve, domborodva elváló részek kontrasztja szándékoltan erőteljes. A kora-reneszánsz festők ugyanis szobrászi babérokra is törtek, bizonyítani akarták, hogy a térbeliség a síkban is érzékeltethető. Pompázóan szép a színkompozíció: a sötétkék háttér és a világítóan fehér test kontrasztja csakúgy, mint a köpenyek kékjének és vörösének megismétlése Magdolna öltözékén. Az utóbbi ruhája egyébként Máriáénál és Jánosénál világiasabb, inkább az 1500 körüli, mint a bibliai kort idézi. A formák tiszta tagolása már önmagában is ékessége a képnek, de ezt tovább cizellálják az arany dicsfények, finom rajzolatú hajtincsek, ruhaszegély-ornamensek, és leginkább az angyalok, kerubok szintén arannyal megrajzolt, légies, testetlen csoportja. A nagy valószínűséggel milánói illetékességű mesternek ismernie kellett már Leonardo újításait, ezekről azonban, kortársai többségéhez hasonlóan, még nem vett tudomást.

©Tátrai Vilmos

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 469- 497. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk