En
Vissza a találatokhoz

Korinthosi típusú sisak

Készítés ideje Kr. e. 600 körül
Tárgytípus fegyverek és fegyverzet
Anyag, technika kalapált, bronz
Méret

magasság: 26 cm

Leltári szám 8444
Gyűjtemény Antik Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Klasszikus ókor, Az ókori Mediterráneum

Egyetlen bronzlemezből kikalapált, ívelt falú sisak, kifelé hajló nyakvédővel, széles és magas, rögzített állvédővel, valamint piskóta alakú orrvédővel. A fülek alatt a peremen kis beugrás látható. A peremen végig bekarcolt, három sávból álló vonaldísz látható. Hosszirányban futó sisakdísszel rendelkezhetett, melyre a magasan a nyakrész felett befúrt két lyuk utal.
Az archaikus görög sisaktípusok legnépszerűbb típusába, az úgynevezett korinthosi sisakok közé tartozik, elnevezését minden bizonnyal a sisaktípus kialakulásának helyéről kapta. A darab különlegességét az adja, hogy a baloldali arcvédő sarkába egy ‘Myros’ nevű férfi nevét karcolták be. Alighanem ő ajánlotta fel fogadalmi ajándékul a sisakot az olympiai szentélyben.
Erről a darabról kapta nevét a korinthosi sisakok ún. Myros-csoportja, amelybe tartozó sisakokat a Kr. e. 7. század közepe körültől a Kr. e. 6. század első negyedéig gyártották. A sisaktípus a korai korinthosi sisakokhoz képest erősebb és masszívabb orrvédővel, íveltebb nyak- és hátrésszel rendelkezik, szemkivágása íveltebb és meredekebben fut lefelé, az arcvédőrész formája kevésbé merev és szögletes, a peremen illesztő lyuksor helyett bekarcolt díszítés fut. A Gyűjtemény két másik Myros-csoportba tartozó sisakját lásd: ltsz. 8443 és 8447.
A korinthosi sisakok súlya akár a 2 kilogrammot is elérheti, ez az egyik legnehezebb ókori sisaktípus. A Kr. e. 7. századi hoplitafelszerelés alapdarabjává vált. A korinthosi sisakok legnagyobb számban szentélyek területéről, elsősorban Olympiából kerültek elő. Számos darabot találtak emellett dél- és közép-itáliai sírokban is.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk