En
Vissza a találatokhoz

Gyógyító szobor

Készítés helye Egyiptom
Készítés ideje Kr.e. 7–3. század
Tárgytípus szobor
Anyag, technika Mészkő
Méret

11 x 6,6 x 5,4 cm (4 5/16 x 2 5/8 x 2 1/8 in.)

Leltári szám 2003.17-E
Gyűjtemény Egyiptomi Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Ókori Egyiptom, Mindennapi élet

Az egyiptomi szobrászat egyes alkotásai számtalan funkciót tölthettek be a vallásos gondolkodásban. Ezek között különleges csoportot alkotnak azok a darabok, melyek a földi és isteni világ közt közvetítve a mindennapi emberek számára biztosítottak kapcsolatot a transzcendens szférával a földi bajok isteni erővel történő gyógyításában.
A Hórusz-táblák szobrászati alkotásokkal való kombinálása kétségtelenül a szaiszi kor találmánya, amikor a sztélék, illetve ikongráfiájuk egyes elemei megjelentek különböző istennők szobrain. Ebbe a csoportba tartozik az Íziszt megjelenítő szobortöredék, mely a fejnél végződő háttámlából és a karok tartásából ítélve eredetileg állva ábrázolhatta az istennőt. Ízisz szemei valamikor berakottak voltak, fején a jellegzetes modius-koronát viseli.
A szobor mágikus védelmező erejét az istennő alakja és a háttámla Hórusz-sztélékhez köthető ikonográfiája adja meg. Ízisz az egyiptomi mágia fontos alakja és gyógyítója volt, aki egyes mítoszok szerint Ré napisten kígyómarását is meggyógyította, hogy megtudhassa rejtett nevét. A háttámla ábrázolásának két alakja a Hórusz-sztélék leegyszerűsített ikonográfiáját tükrözi: felül Bész isten kinyújtott nyelvű, maszkszerű arcával, alatta pedig a profilban ábrázolt, meztelen Hórusz-Sed kompozit istenség, akinek a karja felett ábrázolt kígyó utal veszélyes állatok elleni védelmező jellegére.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk