En
Vissza a találatokhoz

Csendélet elejtett nyúllal és madarakkal Joannes Fijt

Alkotó

Joannes Fijt Antwerpen, 1611 – Antwerpen, 1661

Kultúra flamand
Készítés ideje 1640-es évek
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

62,5 x 86 cm
kerettel: 80 x 104 x 13 cm

Szignó

Szignálva balra lent, a sziklán: J: Fyt. fec.

Leltári szám 729
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1600–1700 és Brit festészet 1600–1800, 8. kabinet

A vadászat régóta a kiváltságosok úri szórakozása. Nem csoda hát, hogy a trófea-képek, azaz a festett vadászzsákmányok műfaja legfényesebb virágzását épp a Rubens-kori Flandriában élte, amely minden más éránál jobban hódolt a hömpölygő bőség és a nagyvilági fényűzés kultuszának. Meglepő, de nyilván nem véletlen, hogy eközben az ország más hitre tért felében, az újonnan elszakadt Hollandiában minden idők egyik legpuritánabb szemléletű művészete szökkent szárba. Azt gondolnánk, a két világ között – ha vigyázó szemüket folyvást a másikra vetették is – nemigen volt átjárás, ám az igazság más.
A vadászcsendélet műfajának óriása, Jan Fijt 1642-ben tett hollandiai utazást, s ezután nagyot változott festményeinek hangvétele. A diadalmas barokk harsonazúgásába egyre több csendes, melankolikus hang vegyült. A leölt vadak pompás terítéke a budapesti képen is inkább az elmúláson lamentál, mintsem hiú lakomára invitál. Az üzenetet lent egy hollandosan egyértelmű szimbólum, a Krisztus szenvedésére utaló tövis teljesíti ki. Fijt a bőréből mégsem bújhatott ki, s hiába a komor tartalom, a képen végül mégis a diadal hangja lesz az úr. A festő diadaláról van szó, a hivalkodóan fitogtatott, és valóban lenyűgöző tudásról. Az ecset bravúrjáról, ami mint Proust híres Madeleine-süteménye, a szemen át beindítja a többi érzéket is, hogy szinte ujjbegyeinkben érezzük a pompás vadnyúl szőrének puha tapintását, vagy épp hallani véljük a színpompás énekesmadarak tollának utolsó vergődését.

Vécsey Axel

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 253. o., 228.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk