En
Vissza a találatokhoz

Teát készítő nő Felice Schiavoni

Alkotó

Felice Schiavoni Triest, 1803 – Velence, 1881

Kultúra olasz
Készítés ideje 19. század közepe
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, papírlemez
Méret

44,4 x 36,5 cm

Leltári szám 14.B
Gyűjtemény 1800 utáni Gyűjtemény
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

Felice Schiavoni apjától, Natale Schiavonitől, korának egyik népszerű festőjétől tanulta a festészetet. Később tanulmányait Milánóban, majd a bécsi Képzőművészeti Akadémián folytatta, ahonnan 1821-ben tért vissza és telepedett le Velencében.
Felice többek között vallásos témájú műveket készített: Madonna-ábrázolásai, oltárképei – amelyeket Chioggia, Isztria és Trieszt templomaiba alkotott – és szenteket ábrázoló művei a 16. századi itáliai festészet, különösen Raffaello stílusát idézik, aminek köszönhetően a festőt szokás a „velencei Raffaellóként” is emlegetni. Megrendelésre az 1830-as és 1840-es években számos portrét is készített. A Velencében élő orosz mecénások egyik legkedveltebb művésze lett, és a cári család is a megrendelői közé tartozott. I. Miklós, a művészeteket oly bőkezűen támogató cár kitüntette az itáliai művészt, illetve utóda, II. Sándor egy nagyszabású festmény elkészítésével bízta meg.
A 19. század közepére a neoklasszicizmus mellett, amelynek stílusjegyei megtalálhatók Felice művein is, megjelentek az új festészeti áramlatok, a romantika és a biedermeier. A változás Schiavoni művészetében is tetten érhető, egyre gyakrabban festett zsánerképeket. A Budapesten őrzött képen egy könnyed és mindennapi jelenetnek lehetünk tanúi, ahol a szolgáló a dolgozószobában kitölti a teát. Az íróasztal körül halmokban álló könyvek, a szanaszét heverő eszközök – földgömb, iránytű és vonalzó –, és az üresen álló szék hangsúlyozza, hogy tudós szobájában járunk, aki azonban éppen nincs jelen. A mű lírai hangulatát a szoba ablakából beszűrődő fény és árnyék finom játéka is hangsúlyozza.

Mrázik Rebeka

Bibliográfia

Peregriny, János, Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum állagai. 2.rész, A Nemzeti Múzeum sorozatai. 2. füzet; d, Az új leltár anyaga; e, A régi depôtbeli sorozat; f, Az új depôtbeli sorozat; g, Az átadási okmányok; h, Tárgymutató, Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, Budapest, 1909.

Tóth, Ferenc, Donátorok és képtárépítők. A Szépművészeti Múzeum Modern Külföldi Gyűjteményének kialakulása, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2012, 160. o.

Treasures from Budapest : European and Hungarian masterpieces from the Museum of Fine Arts, Budapest and the Hungarian National Gallery: Japan-Hungary friendship 150th anniversary: Exhibition at the National Arts Centre, Tokyo, on the 150th anniversary of the Japanese-Hungarian friendship 2019.12.04 – 2020.03.16., Nikkei Inc, Tokyo, 2019.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk