En
Vissza a találatokhoz

Ifjúszobor (kurosz): a Kritiosz-kurosz

Készítés ideje 20. század eleje (gipszmásolat), Kr. e. 480 körül (eredeti)
Tárgytípus gipszmásolat
Anyag, technika gipsz
Méret

136 x 35 x 30 cm

Leltári szám Ag.367
Gyűjtemény Antik Gyűjtemény - gipszmásolatok
Kiállítva Csillagerőd (Komárom), A görög szobrászat archaikus korszaka (Kr. e. 650–480): korék és kuroszok (II.terem), II. terem

Gipszmásolat az athéni Akropoliszon talált ún. Kritiosz-kuroszról.

Az ifjúszobrot egy jelentős újítás élesen elválasztja az archaikus kuroszoktól: a két láb nem egyenlően hordozza a test súlyát. A fiú főként a bal lábára nehezedik — ettől pedig egész testtartása megváltozik. Csípője nem vízszintes, válla az ellenkező irányba mozdul el. Az ellentétes mozdulatok egymásból következnek, az így kialakuló testtartás kiegyensúlyozott. A fej már nem előre néz, hanem kissé oldalra fordul, az arcról eltűnt az archaikus mosoly. A mű a kora klasszikus kori görög szobrászat, az úgynevezett szigorú stílus egyik első képviselője. 

Az eredeti, paroszi márványból faragott kurosz-szobor a kor nagy szobrászának, Kritiosznak a műve lehet, aki Kr. e. 480 körül készítette. A szobor teste 1865/1866-ban került elő, a fejét mintegy 20 évvel később, 1888-ban találták meg.

Bibliográfia

Süvegh, Eszter, Katalógus. Kiemelt művek a Szépművészeti Múzeum antik, középkori és reneszánsz gipszmásolat-gyűjteményéből,: In: Szőcs M. (szerk.): Egy gyűjtemény újjászületése: a Szépművészeti Múzeum gipsz szobormásolatai a megújult komáromi Csillagerődben., Budapest, 2 b. sz.

Hekler, Antal, Az antik gipszgyűjtemény I-II., Budapest, 1919-1920, 1923, no. 48. sz.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk