En

6–10 évesek – Az én családom!

Készíts családi portrét!

Mi jellemzi a legjobban a családodat? Egy szépen megterített asztal, egy nagy közös ebéd? Esetleg hangos nevetéstől zeng a ház? Vagy éppen a háziállatotokat ismeri az egész utca? Készítsd el a családod portréját, amelyen a számodra fontos személyek, tárgyak vagy akár állatok szerepelnek!

Technika: filctoll kivételével bármilyen rajzeszköz, ceruza, szén, olajpasztell, porpasztell, rajzkréta, vízfesték, tempera, illetve különböző kreatív anyagok használata, vegyes technika

Méret: A4 vagy A3 méretű papír

Kiemelt látnivalók, érdekességek

Mikulásünnep

Richard Brakenburgh több változatban megörökítette Szent Miklós (Mikulás), illetve a pünkösdi májuskirálynő ünnepét életképein. Szent Miklós napján az emberek megajándékozták egymást, amely szokás a mai napig fennmaradt. Brakenburgh e jeles napról készült képén a gyermekeket állítja középpontba. Az életteli, bár kissé színpadias jeleneten keresztül bepillanthatunk a korabeli családok mindennapjaiba és megismerhetjük használati tárgyaikat is. Figyeld meg, hogy 300 évvel ezelőtt milyen volt egy járóka, milyen játékokkal játszottak a gyerekek, vagy éppen milyen ruhákat viseltek.

Sam család

Az 1600-as években népszerűvé váltak a családi portrék. Aelbert Cuyp holland festő ezen a képen a Sam családot ábrázolja, akiket két csoportra osztott a képen. Középen a háttérben a családi vállalkozás miatt fontos város képe látszódik, valamint egy kis jelenet, amely a családfő foglalkozására utal: borkimérést látunk, a Sam család feje ugyanis borkereskedő volt. A borászatra utal a fiatal lány kezében látható szőlőfürt is. A jobb oldali csoport az arisztokrácia kedvelt időtöltését, a vadászatot jeleníti meg. Látod az ezüstláncon vezetett mókust az előtérben? A mókus népszerű háziállatnak számított a 17. században.

Macskacsalád

Féktelen jókedv és szolid jólét sugárzik Jan Steen életképeiről, talán ez tette annyira népszerűvé, már a saját korában is. Ezen a képén a mulatozó társaság modelljéül a festő és népes családja szolgált. A vidám családi együttlét jelenete mögött azonban egy rejtett mondanivaló is megbújik, méghozzá egy közismert németalföldi közmondás: „Ahogyan az öregek fújják, úgy táncolnak a fiatalok.” Vajon mit jelenthet ez? A képről leolvasható hogyan veszik át a szülők rossz szokásait a gyermekeik, miközben a most született kismacskákat ünneplik.

Kiállításaink közül ajánljuk