En

6–10 éves korosztály – Barátaink, a legendás lények

Feladat: a címben megadott témának megfelelő mű készítése, képzeletbeli lény vagy lények ábrázolása.

Legyen az egyetlen hős vagy egy egész nép története, a mesék és mondák világában sokszor került egymással szembe a jó és a rossz. Sárkányok, egyszarvúak, griffek és más teremtmények az emberi fantázia szüleményei, a velük való találkozás mindig szimbolikus jelentéssel bír. Engedd szabadjára a fantáziádat, és készíts komoly, vicces vagy groteszk alkotást a jó és a rossz küzdelméről, az igaz hősök felemelkedéséről és a rossz bukásáról.

Bármilyen mesebeli, legendás vagy képzeletbeli állatot, különös lényt találsz ki, mi biztosan örömmel fogadjuk. Lehetnek szelídek és barátságosak, vagy csúnyák és félelmetesek, a lényeg, hogy minél egyedibb alkotások készüljenek!

Technika: filctoll kivételével bármilyen rajzeszköz, ceruza, szén, olajpasztell, porpasztell, rajzkréta, vízfesték, tempera, illetve különböző kreatív anyaghasználat, vegyes technika

Méret: A4 vagy A3 méretű papír

Kérjük, fényképezd le vagy szkenneld be a rajzod/festményed – fehér háttérrel, JPG fájlformátumban, min. 72 DPI felbontással, max. 3 MB méretben.

Az alkotó nevét, korát, telefonszámát az itt található adatlapon kérjük megadni és a pályaműről készült csatolmányt is csak ezen a felületen keresztül feltöltve tudjuk elfogadni.
Pályázónként egy művet fogadunk el.

Figyelem!  A korosztályonkénti első három díjazottól bekérjük az eredeti művet is.

A beérkezett pályaműveket a Szépművészeti Múzeum múzeumpedagógusai és muzeológusai értékelik.

Eredményhirdetés: 2022. május 2.

A győzteseket e-mailben értesítjük. A kiválasztott képeket és a győztesek nevét a múzeum honlapján is közzétesszük.

A pályázaton való részvétellel feljogosítod a múzeumot, hogy a pályaműveddel szabadon rendelkezzen. Ez azt jelenti, hogy a Szervező bármelyik rajzot vagy festményt bemutathatja saját, illetve a Partnerek honlapján, Instagram és Facebook oldalán.

Köszönjük a részvételt!

Merítsetek inspirációt a Szépművészeti Múzeum gyűjteményeiből,
segítségként megmutatunk egy-két műalkotást: 

Román Csarnok, Egyszarvú, szekkó, 1904–1905/2017 restaurálvaRomán Csarnok, Egyszarvú, szekkó, 1904–1905/2017 restaurálva

A Román Csarnok a Szépművészeti Múzeum legszebb, leglátványosabb tere, amelynek falát csodálatos falfestmények díszítik. A második világháborúban megsérült csarnokot több éves restaurálást követően, 2018-ban adták át újra a nagyközönségnek. A középkori templomot idéző csarnok falfreskói a magyar történelem nagy alakjait, különböző szimbolikus állatfigurákat, címereket, angyalokat és az állatövi jegyeket ábrázolják. A képen látható unikornis ábrázolása középkori, román stílusban készült: egyszerre rajzos és játékos, valósághű és mesebeli.

Cseh művész: Szent Margit, rajz, 1410–1415Cseh művész: Szent Margit, rajz, 1410–1415

A Szépművészeti Múzeum egyik legrégebbi rajzán Szent Margitot láthatjuk, amint egy sárkány testén tapos. Az ehhez hasonló középkori ábrázolásokon látható sárkányok a gonoszt, a sátánt jelképezik, amely fölött mindig győzedelmeskedik a jóság. Ez a tenyérnyi kis rajz eredetileg szoborterv vagy festményhez készült mintalap lehetett. A szent alakjának kidolgozása a középkori, úgynevezett gótikus stílus jegyeit viseli magán. Kecses, S vonalban hajló testét gazdagon redőzött ruha fedi, bájos arckifejezése a gonosz feletti győzelmének szelíd diadalát hirdeti.

E. S. mester: Harc a griffel, rézmetszet, 1450

A ma már csak monogramjáról ismert művész rézmetszetén képzeletbeli párviadalt láthatunk. A szakállas férfialak felnagyított nyílhoz hasonló lándzsájával éppen lesújtani készül az előtte álló képzeletbeli teremtményre, egy griffre. A griff az ókor óta az egyik legismertebb legendás lény. Testének első fele, a feje, a mellső lába (gyakran a karmai) és a szárnya a saséhoz hasonló, a hátsó része és a farka oroszlánszerű. Mivel a középkorban az oroszlánt a vadállatok királyának, a sast pedig a madarak királyának tartották, a griffet különösen erős és fenséges lénynek hitték. A klasszikus ókor óta a legendák szerint a griffek kincsek és felbecsülhetetlen értékű javak őrzői.

Kiállításaink közül ajánljuk