En

16–19 éves korosztály – Szörnyek és más különös lények

Feladat: a címben megadott témának megfelelő mű készítése, egy vagy több különös lény szerepeltetésével

Legyen az egyetlen hős vagy egy egész nép története, a mesék és mondák világában sokszor került egymással szembe a jó és a rossz. Sárkányok, egyszarvúak, griffek és más teremtmények az emberi fantázia szüleményei, a velük való találkozás mindig szimbolikus jelentéssel bír. Engedd szabadjára a fantáziádat, és készíts komoly, vicces vagy groteszk alkotást a jó és a rossz küzdelméről, az igaz hősök felemelkedéséről és a rossz bukásáról.

Bármilyen mesebeli, legendás vagy képzeletbeli állatot, különös lényt találsz ki, mi biztosan örömmel fogadjuk. Lehetnek szelídek és barátságosak, vagy csúnyák és félelmetesek, a lényeg, hogy minél egyedibb alkotások készüljenek!

Technika: filctoll kivételével bármilyen rajzeszköz, ceruza, szén, olajpasztell, porpasztell, rajzkréta, vízfesték, tempera, illetve különböző kreatív anyaghasználat, vegyes technika

Méret: A4 vagy A3 méretű papír

Kérjük, fényképezd le vagy szkenneld be a rajzod/festményed – fehér háttérrel, JPG fájlformátumban, min. 72 DPI felbontással, max. 3 MB méretben.

Az alkotó nevét, korát, telefonszámát az itt található adatlapon kérjük megadni és a pályaműről készült csatolmányt is csak ezen a felületen keresztül feltöltve tudjuk elfogadni.
Pályázónként egy művet fogadunk el.

Figyelem!  A korosztályonkénti első három díjazottól bekérjük az eredeti művet is.

A beérkezett pályaműveket a Szépművészeti Múzeum múzeumpedagógusai és muzeológusai értékelik.

Eredményhirdetés: 2022. május 2.

A győzteseket e-mailben értesítjük. A kiválasztott képeket és a győztesek nevét a múzeum honlapján is közzétesszük.

 A pályázaton való részvétellel feljogosítod a múzeumot, hogy a pályaműveddel szabadon rendelkezzen. Ez azt jelenti, hogy a Szervező bármelyik rajzot vagy festményt bemutathatja saját, illetve a Partnerek honlapján, Instagram és Facebook oldalán.

Köszönjük a részvételt!

Merítsetek inspirációt a Szépművészeti Múzeum gyűjteményeiből,
segítségként megmutatunk egy-két műalkotást: 


Illusztráció a Divina Commediahoz Salvador DalíSalvador Dali: Illusztrációk az Isteni színjátékhoz, cinklitográfia, 20. század

Salvador Dalí a 20. század legnépszerűbb szürrealista művésze, életének botrányos fordulatai, képeinek sajátos stílusa és atmoszférája nevét széles körben ismerté tette. Fantasztikus képein meghatározhatatlan térben és időben különös tárgyak, teremtmények és emberalakok jelennek meg, amelyek az emberi lélek tudattalan mélységéből bújnak elő.
A Szépművészeti Múzeumban őrzött színes fametszete egy sorozat része, amelyet Dalí 1960-ban Párizsban adott ki. A Dante Isteni színjátékának száz énekéhez készült illusztrációsorozatból a Szépművészeti Múzeum három lapot őriz. Dante művében a pokol, a purgatórium és a paradicsom középkori elképzelések szerinti rendkívül gazdag és érzékletes leírásai mindmáig sok művészt megihlettek.

Andrea Mantegna Tengeristenek csatájaAndrea Mantegna: Tengeristenek csatája, rézmetszet, 1485/1488

Andrea Mantegna itáliai művész, a mantovai Gonzaga hercegek udvari festője, az 1400-as évek itáliai reneszánsz festészetének megújítója. A Tengeristenek csatája című művén rendkívül bonyolult kompozíciót látunk, amelyen különböző csúf vízi szörnyetegek hátán meztelen istenalakok vívják dühödt csatájukat. A jelenet nem előzmények nélkül való, számos antik görög és római irodalmi és képzőművészeti mű szolgált hozzá forrásként. A nézőnek háttal álló izmos férfialakban Neptunus tengeristent ismerhetünk fel, aki háromágú szigonyával irányítja az óceánokat és a tengeri viharokat. A képen látható szörnyetegek között gyíkszerű vízisárkány és tengeri ló (latinul hippocampus) is látható. Ezek a teremtmények a Földközi-tenger vidékén élő föníciai, perzsa és etruszk, majd a görög és római hajós népek mitológiáiban is feltűnnek. Testük első fele lovat formáz, míg hátsó részük haltestben és farokban végződik. Más európai nyelveken sellőlovaknak is nevezik őket.

Martin Schongauer Remete Szent Antal szorongattatása Martin Schongauer: Remete Szent Antal szorongattatása, sokszorosított grafika, 15. század

A német középkor egyik grafikus zsenije, Martin Schongauer metszőmester kiváló rajztudással rendelkezett, s a természet hű megfigyelése mellett szárnyaló fantáziával alkotta meg sokszorosított grafikai sorozatait.
A metszeten a pusztában vezeklő Remete Szent Antal látomását láthatjuk. A szentet démonok emelik magasba, és minden oldalról kínozzák és gyötrik. Az ördögi lényeket a művész emberi vonásokkal felruházott hüllők, madarak és emlősök keverékéből formálta meg. A pusztában éhező és magányos szentet önként vállalt szenvedésétől az ördögi alakok el akarják téríteni, de ő Isten kegyelméből, állhatatosan ellenáll a démoni kísértéseknek.
Legyen az egyetlen hős vagy egy egész nép története, a mesék és mondák világában sokszor került egymással szembe a jó és a rossz. Sárkányok, unikornisok, griffek és más teremtmények az emberi fantázia szüleményei, a velük való találkozás mindig szimbolikus jelentéssel bír. Engedd szabadon a fantáziádat és készíts komoly, vicces vagy groteszk alkotást a jó és a rossz küzdelméről, igaz hősök felemelkedéséről és a rossz bukásáról.

Kiállításaink közül ajánljuk