En
Vissza a találatokhoz

Szent Vencel és Szent Adalbert (?). Ereklyetartó triptichon szárnyai a kassai domonkos kolostorból

Készítés ideje 1430–1440
Tárgytípus triptichon
Anyag, technika hársfa, festett, aranyozott
Méret

oltárszárny mérete: 38,5 × 10 cm
oltárszárny mérete: 38,5 × 11 cm

Leltári szám 55.878.3-4
Gyűjtemény Régi Magyar Gyűjtemény
Kiállítva Magyar Nemzeti Galéria D épület, Földszint, Templomok ékességei – Gótikus művészet Magyarországon 1300–1500

A kassai domonkos kolostorban fennmaradt oltárszárnyak a 14. századi magyarországi emlékek között ritka kivételnek számító, a magánájtatosság célját szolgáló ereklyetartó oltárhoz tartoztak. Belső oldalukat karéjos keretelésű fülkékben konzolokra állított, domborműves figurák díszítik: Gábriel, aki baljában az Angyali üdvözlet szavait mutató mondatszalagot tartja, és a köszöntést imára kulcsolt kézzel fogadó Szűz Mária. Az oltárszárnyak felső részén látható mélyedések egykor ereklyéket tartalmaztak. A szenteket a mára töredékesen maradt piros és kék feliratok nevezték meg: Mária fölött többek között Szent István, Szent Balázs, Szent Henrik császár, Szent Adorján és Szent Móric relikviái kaptak helyet. Ez utóbbi két szent kultusza az Árpád-kor évszázadaiban virágzott. Az oltárszárnyak külső oldalára – a feltehetően elpusztult eredetik helyére –, a 15. század első harmadára keltezhető átalakításkor kerültek a ma látható festmények. A jobb oldalon a Csehország védőszentjeként tisztelt Szent Vencelt a címeres cseh zászló, a hercegi kalap és a lovagi öltözék egyértelműen azonosítja. A bal oltárszárny püspökalakját azonban – a személyét egyértelműen azonosító tárgyak, attribútumok híján –, csak feltételesen tekinthetjük a Vencellel gyakran párba állított, a 10. században élt, a magyarországi hittérítésben is jelentős szerepet játszó prágai püspöknek, Szent Adalbertnek. Az oltár középső, összesen 30, lóhere alakú ereklyetartó fülkére osztott, csúcsíves záródású középső részét a kassai Východoslovenské múzeum őrzi.

Bibliográfia

Radocsay, Dénes, A középkori Magyarország táblaképei, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1955.

Radocsay, Dénes, A középkori Magyarország faszobrai, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967.

A Magyar Nemzeti Galéria régi gyűjteményei, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

Ungarische Nationalgalerie Budapest: Alte Sammlung, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

The Hungarian National Gallery: The Old Collections, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

Marosi, Ernő – Mikó, Árpád – Ács, Pál – Galavics, Géza, Mikó, Árpád – Sinkó, Katalin (eds.), Történelem-kép: Szemelvények múlt és művészet kapcsolatából Magyarországon:Kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában, A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2000/3, Magyar Nemzeti Galéria; Pannon GSM, Budapest, 2000.

Török, Gyöngyi, Gótikus szárnyasoltárok a középkori Magyarországon, Kossuth Kiadó, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2005.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk