En
Vissza a találatokhoz

Szent István vértanú Domenico Ghirlandaio

Alkotó

Domenico Ghirlandaio Firenze, 1449 – Firenze, 1494

Kultúra itáliai
Készítés ideje 1490–1493 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika tempera, arany, fa
Méret

191 × 56 cm

Leltári szám 4914
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1250-1600, XIII. terem

Domenico Ghirlandaio számos alkalmazottat (közöttük az ifjú Michelangelót is) foglalkoztató műhelye a 15. század végének legnagyobb firenzei művészeti cége volt, amely nem csak festészeti feladatokat vállalt, de ötvösműveket, mozaikokat, és még ki tudja, mi mást is készített. S amilyen sokoldalú volt Ghirlandaio tevékenysége, épp olyan nyitottan szívta magába a százféle impulzust is, ami érte. Senkit nem érintettek meg firenzei kortársai közül annyira a németalföldi festészet remekei, mint őt, és senki sem alkalmazta nála értőbb módon ezek tanulságait. A részletek aprólékos, tűéles ecsetheggyel megrajzolt kidolgozása, a színek mély ragyogása Szent István képén is az északi hatásról árulkodik. A keresztény egyház első vértanúja, akit Jézus megfeszítése után pár évvel köveztek halálra, olyan átütő erejű, háromdimenziós életszerűséggel áll előttünk, amely a korabeli nézőnek még bizonyára sokkoló lehetett. Talán tompítani, de tán éppenhogy erősíteni akarta ezt a hatást Ghirlandaio, mikor úgy döntött, hogy az alakot látszat-szoborfülkébe állítja, s ezzel az áttétellel, az élő embert imitáló szobrot imitáló festménnyel, még jobban elmossa fikció és valóság határát.
A tábla eredetileg a firenzei Santa Maria Novella templom mindkét oldalán festett, körbejárható főoltárának része volt. Ott állt tehát a főkápolna közepén, ahol a falakat Ghirlandaio csodált műve, a firenzei reneszánsz egyik csúcsteljesítménye, a Mária és Keresztelő Szent János életét elbeszélő freskók díszítik.

Vécsey Axel

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 257-258. o., 29.

Boskovits, Miklós, Toszkán kora reneszánsz táblaképek: Szépművészeti Múzeum, Budapest – Keresztény Múzeum, Esztergom, Corvina, Budapest, 1968, 38-39. sz.

Botticelli to Titian: Two Centuries of Italian Masterpieces, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2009, 146-147. o., 14. sz.

Botticellitől Tizianóig: az itáliai festészet két évszázadának remekművei, Szépművészeti Múzeum, Budapest, 2009, 146-147. o., 14. sz.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk