En
Vissza a találatokhoz

Sólyom múmia

Készítés helye Egyiptom
Készítés ideje Kr.e. 4–1. század
Tárgytípus szerves maradványok
Anyag, technika Állatmúmia, vászon
Méret

52 x 14 x 12 cm

Leltári szám 98.4-E
Gyűjtemény Egyiptomi Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Ókori Egyiptom, Templomok és istenek

A sólyom központi szerepet játszott az ókori egyiptomi vallásban és mitológiában, számos isten (Ré, Ré-Harahti, Hórusz tucatnyi lokális változata, Nemti stb.) fő megjelenési formája lehetett. A Hórusz istennel való kapcsolat folytán a sólyom a Hórusszal azonosított király személyéhez is szorosan kapcsolódott: más királyi állatok (oroszlán, bika) mellett egyes ábrázolásokon az uralkodó sólyom alakjában is megjelenhetett. Bár a sólyomistenek tiszteletére az egyiptomi predinasztikus kortól (Kr. e. 3000 előtt) vannak bizonyítékok, a sólymok mumifikálása csak a Kr.e.7. században kezdődött és körülbelül az Kr.u. 2. századig tartott.
A későkori egyiptomiak a sólymok minden példányát szent állatnak tekintették, az elhullott példányokat nemre, fajtára való megkülönböztetés nélkül mumifikálták és külön temetőkben helyezték el, amiket a görög-római korban Heresieon néven ismertek. Az ország több pontján létesített temetőkben a sólymok és a velük azonosított egyéb ragadozó madarak (vércsefélék, karvaly, ölyv stb.) múmiái mellett, azoknak a zsákmányállatoknak a mumifikált példányai (rágcsálók, csúszómászok) is előkerültek, amiket a ragadozók túlvilági táplálékául szántak.

A mumifikált állat testét előbb vászoncsíkokkal tekerték be, majd – az emberi múmia formára emlékeztető alak kialakítását követően – vászonlepelbe burkolták. Az így elkészített múmiát színes festéssel díszítették. A fej köré csíkos parókát, a mellrészre pedig az oltalmat és újjászületést jelképező, széles uszeh-gallért festettek. A múmia elkészítése tehát szinte az emberi holttestek mumifikálására vonatkozó előírások szerint történt, hiszen a sólyom Hórusz isten szent állata volt.
Számos egyiptomi istenség kultuszában jelentős szerepet játszott a hozzájuk társított állatok tisztelete. A gyors röptű sólymot – többek között – Hórusz isten megjelenési formájaként tisztelték. Khephrén fáraó remekművű szobrán a sólyomisten széttárt szárnyával öleli át oltalmazóan az uralkodó fejét. A fáraók titulatúrájának élén az úgynevezett Hórusz-név szerepelt.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk