En
Vissza a találatokhoz

Rer koporsója

Készítés helye Szakkara (?), Egyiptom
Készítés ideje Kr. e. 4–1. század
Tárgytípus sírfelszerelés
Anyag, technika Fa, festett
Méret

170 × 48 × 37 cm

Leltári szám 63.9-E.1-2
Gyűjtemény Egyiptomi Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Ókori Egyiptom, Túlvilág-elképzelések

A „sokszög alapú” típushoz tartozó koporsó máig megőrizte dekorációjának épségét. Deszkalapokból áll, amelyeket csapokkal illesztettek össze. Felületét stukkóréteggel vonták be, erre került a szürkésfehér alapozó szín. Az arcrészt külön faragták ki és facsapokkal erősítették a fedélhez.
A fedél mellrészét szinte teljesen beborítja a változatos színekkel festett, növényi és geometrikus motívumokat tartalmazó uszeh-gallér, melynek rögzítő kapcsait a vállaknál egy-egy szép kidolgozású sólyomfej alkotja. Alatta két kitárt kezében az élet jelét tartó égistennő ül, fején napkoronggal. Alakját színes, vékony sáv választja el a halotti ágyon fekvő múmiától, amely mellett sakálfejes maszkot viselő pap vagy jelképesen maga Anubisz isten végzi a szertartást. A ravatal alatti négy kanópuszedény az elhunyt bebalzsamozott belső szerveit tartalmazza. A halottaságy alatt olvasható szöveg többek között a Nut-formulát tartalmazza.
A koporsóalj hátoldalát gyönyörű nőalak díszíti, aki az aranyat jelentő hieroglif jelen áll, hiszen ő Hathor, az „arany úrnője”. A fejét díszítő, koronát viselő sólyom a Nyugat, azaz a túlvilág jelképe, mivel Hathor a túlvilág úrnője is volt, aki gyakran jelenik meg tehén alakban a temető bejáratánál, hogy fogadja az odaérkező elhunytakat.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk