En
Vissza a találatokhoz

Pihenő Szent Család a gyermek Keresztelő Szent Jánossal és angyalokkal Nicolas Poussin

Alkotó

Nicolas Poussin Les Andelys, 1594 – Róma, 1665

Kultúra francia
Készítés ideje 1627 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

57 × 74 cm

Leltári szám 57.18
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1600–1700 és Brit festészet 1600–1800, VI. terem

Poussin az a festő, akit mindenki csodál, ám talán senki sem szeret. Nem is az volt a vágya, hogy a közönség a szívébe fogadja: azt vallotta, a festészetnek az észhez és nem pedig a szemhez vagy a szívhez kell szólnia. Descartes mellett ő a legismertebb képviselője a racionalizmusnak, ennek az idegenszerű 17. századi francia világszemléletnek, amely konokul hitte, hogy a tökéletesség elérhető, ha a világot az értelem szabályainak igájába hajtjuk. Poussin is azt tartotta a művészet feladatának, hogy az ember nemes tetteit abban a logikus rendszerben állítsa színpadra, ahogyan az egy eszményi világban megtörténne.
A dogmatikus szigorúság azonban alig érzékelhető a budapesti Szent Családon. Talán Poussin minden képe között ez a legüdébb, legfrissebb alkotás, ahol még a gyengéd érzelmesség nyomait is felfedezhetjük. Hanem ez esetben a kivétel valóban a szabályt erősíti, és a felszabadult hangvétel nagyon is kiszámított. Poussin ugyanis tudatosan alkalmazta az antik zeneesztétikából eredő modus-elvet, miszerint a téma meghatározza az előadásmód sajátos érzelmi hangnemét és dramaturgiai rendjét.
A derűs idillbe azért finom, emelkedett melankólia is vegyül, ahogy a kis Keresztelő Szent János egy nádkeresztet nyújt Jézusnak. A gyermek gyötrelmes földi végzetét előlegező játékszer a klasszicista drámairodalom fő témájához, az érzelmek és kötelesség konfliktusához kapcsolja a képet. A gyermek és anyja fegyelmezett belenyugvása pedig példát mutat az ilyen ellentétek nemes és bölcs kezelésére.

Vécsey Axel

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 559-560. o., 378.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk