En
Vissza a találatokhoz

Piaci jelenet Joachim Beuckelaer

Alkotó

Joachim Beuckelaer Antwerpen, 1533 körül – Antwerpen, 1575

Kultúra németalföldi
Készítés ideje 1570–1574 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, tölgyfa
Méret

113,5 x 81,5 cm

Szignó

Szignált jobbra középen, a vödör oldalán: IB

Leltári szám 4069
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1250-1600, XXII. terem

A nagy méretű, piaci vagy konyhai környezetbe helyezett életképek igen kedveltek voltak Németalföld művészetében az 1500-as évek közepén. Bár a paraszti lét mindennapjait bemutató ábrázolási hagyomány idősebb Pieter Bruegeltől származik, a műfajra jellemző kompozíciós megoldásokat az amszterdami születésű Pieter Aertsen teremtette meg. Legfőbb követője unokaöccse és tanítványa, az antwerpeni Joachim Beuckelaer volt. Az 1560-as évektől egyre több németalföldi és külföldi alkotó festett hasonló kompozíciókat.
A piaci jeleneteket az aprólékos kidolgozású csendéletrészletek és a határozott kontúrú, erőteljes parasztfigurák monumentalitása jellemzi. A képeken szereplő portékák rendszerint moralizáló üzenetet hordoznak: a tojások és szárnyasok a bűnös testi vágyakra utalnak, a képeken szereplő párok pedig az érzéki örömöket testesítik meg.

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 110. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk