En
Vissza a találatokhoz

Márvány ifjúszobor (kuros) torzója

Készítés ideje Kr. e. 570–560
Tárgytípus szobor
Anyag, technika faragott, márvány
Méret

magasság: 39 cm, szélesség: 33,5 cm, mélység: 17,5 cm

Leltári szám 8412
Gyűjtemény Antik Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Klasszikus ókor, Hellasz – Itália – Róma

Széles vállú, karcsú derekú ifjú, ún. kuros felsőteste. Haja hosszú fürtökben lóg a vállára. A torzó felületét nem éles vonalú formák, hanem szelíden ívelt síkok révén tagolta a szobrász. A szobor csak első pillantásra tűnik kidolgozatlannak: a szobrász finoman mintázta meg a testrészeket. A váll széles, a derék keskeny, a kulcscsontok kiemelkednek a mellkas felületéből. A köldököt bemélyedés jelzi, a hasizmok tengelyét, a gerincet és a bordákat vékony vonalak jelölik. A két lapocka szabályos körív. A szobor stílusa jól kapcsolódik a Kykládok, illetve Kis-Ázsia nagy görög központjainak pl. Milétosnak vagy Samosnak a művészetéhez.
A márványt, amelyből a szobrot kifaragták, az anyagvizsgálatok tanúsága szerint a Márvány-tengeri Prokonnésos szigetén bányászták (Marmara, Törökország). A kitűnő minőségű prokonnésosi márvány az ókori márványkereskedelem egyik fő árucikke volt.
A torzót állítólag Perinthosban találták, 1868 előtt. Korábban Philipp Anton Dethier isztambuli gyűjteményében volt, aki 1874-ben a Magyar Nemzeti Múzeumnak ajándékozta. 1943-ban vette át a Szépművészeti Múzeum.
Rendeltetése alapján fogadalmi szobor vagy sírszobor lehetett. Az archaikus görög szobrászat egyetlen reprezentatív képviselője az Antik Gyűjteményben.

A szobron végzett anyagvizsgálatok eredménye alapján prokonnésosi (marmarai) márványból készült.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk