En
Vissza a találatokhoz

Mária halála id. Hans Holbein

Alkotó

id. Hans Holbein Augsburg, 1465? – Isenheim, 1524

Kultúra német
Készítés ideje 1491 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, tölgyfa
Méret

150 × 228,5 cm

Leltári szám 4086
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1250-1600, XV. terem

A Biblia keveset árul el Szűz Mária életéről. A középkori ember azonban többet akart tudni az asszonyról, aki vallásának centruma volt, a teremtett világ legfőbb mennyei közbenjárója. Ígyhát számos apokrif legenda született, és ezek epizódjai idővel a templomi képeken is megjelentek. Az egyik legfontosabb történet Mária halála volt, aminek napja a katolikus egyház legfőbb ünnepei közé emelkedett. A hagyomány úgy tartja, Jézus nem engedte át anyja testét a földi enyészetnek, hanem testestől-lelkestől felvétette a mennybe, aminek – mint azt Maso di Banco képén láttuk korábban – a királynőjévé is koronázta. A középkori prédikációk Mária testét – a Megváltó kihordóját – előszeretettel hasonlították az ószövetségi frigyládához, amely “akácfából készült, mert az nem korhad el és nem rágják meg a férgek. Így a Szűz teste is megérdemli, hogy ne korhadjon el.”
Bár ma már jószerivel csak a zseniális ifjabb Hans apjaként emlékezünk rá, életében az idősebb Holbeint is nagyra becsülték. Az apró, mindennapi életből átvett részletekben dúskáló Mária halála egyik legpompásabb műve. A romlatlan, fiatal testű Szűzanya szelíden készül a végre. Az ágya körül összegyűlt apostolok tevékenysége a valóságos halotti rítusnak felel meg: Szent Péter szentelt vízzel hinti meg, András füstölőt lóbál, János pedig gyertyát ad a kezébe, a békés halál jelképét. Hárman az írást olvassák, egyikük anakronisztikus pápaszemet visel. Mindeközben fent már megnyílik a mennyek kapuja, és Jézus magához inti anyját.

Vécsey Axel

Bibliográfia

Végh, János, Fifteenth Century German and Bohemian Panel Paintings in Hungarian Museums, Corvina, Szépművészeti Múzeum, Budapest – Keresztény Múzeum, Esztergom, 1967, plates 47-48. j.

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 314-315. o., 341.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk