En
Vissza a találatokhoz

Madonna a szlatvini Szűz Mária mennybevitele-templomból

Készítés ideje 1380 körül
Tárgytípus szobor
Anyag, technika hársfa, festett, aranyozott, ezüstözött
Méret

117 × 29,5 × 17 cm

Leltári szám 53.371
Gyűjtemény Régi Magyar Gyűjtemény
Kiállítva Magyar Nemzeti Galéria D épület, Földszint, Templomok ékességei – Gótikus művészet Magyarországon 1300–1500

A hajdani Szepes vármegyéből származó, gyermekét jobb karján magasba tartó, légiesen karcsú Madonna a Régi magyar Gyűjtemény egyik legkorábbi és legkvalitásosabb faszobra. Nyúlánkságát egykori magas, liliomos pártázatú koronája hatásosan fokozta, ennek mára csupán ezüstözött abroncsa maradt épen. Az alak enyhe S vonalú hajlását a szorosan felsőtestére simuló ruha és a csípő alatt finom rajzolatú redőket vető köpeny hangsúlyozza. Ezeken a felületeken mára csak az erősen megkopott ezüstözés és az alapozó vörös földfesték, az úgy nevezett bólusz őrződött jobbára épen meg. A ruha, s a kék bélésű köpeny azonban eredetileg az arany hatását keltő, hajszálvékony ezüst alapra sárgára színezett lakkal készített aranylüszter volt. Mária szelíden mosolygó arcát lágyan keretezi szabályos hullámokba fésült haja és a vállára omló, finom csipkét imitáló, fehér kendő. Az anyja karján egyenes háttal és keresztezett lábakkal ülő, a hívek felé forduló Gyermek hosszú inget visel. Az ábrázolás típusa végső fokon francia eredetű. Stílusának rokonai között a sziléziai ún. oroszlános Madonnák csoportját, valamint egyes morvaországi, boroszlói emlékeket is számon tartunk. Megnyúlt alakja, a drapériák redővetése a késő-gótikus lőcsei Szent Jakab-főoltár oromzatában másodlagosan elhelyezett, feltehetően a templom eredeti főoltárából fennmaradt apostolszobrokkal rokonítja. A szlatvini Madonna valószínűleg a 14. századi lőcsei faszobrászat kiemelkedően magas színvonaláról ad hírt.

Bibliográfia

Kampis, Antal, A középkori magyar faszobrászat történetének vázlata 1450-ig: Beiträge zur Geschichte der ungarischen Bildschnitzerei bis zum Jahre 1450, A Budapesti Királyi Magyar Pázmány Péter Tudomány Egyetem Művészettörténeti Intézetének dolgozatai 13, Biró RT nyomása, Budapest, 1932.

Kampis, Antal, Középkori faszobrászat Magyarországon, Officina, Budapest, 1940.

Kampis, Antoine, Sculpture sur bois médiévale en Hongrie, Officina, Budapest, 1940.

Radocsay, Dénes, A középkori Magyarország faszobrai, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967.

Ungarische Nationalgalerie Budapest: Alte Sammlung, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

The Hungarian National Gallery: The Old Collections, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

A Magyar Nemzeti Galéria régi gyűjteményei, Corvina Kiadó, Budapest, 1984.

A restaurálás művészete: kiemelkedő restaurálások a Magyar Nemzeti Galériában 1957–2011, A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2014/3, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 2014.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk