En
Vissza a találatokhoz

Lót és leányai Pietro Liberi

Alkotó

Pietro Liberi Padova 1605 – 1687 Velence

Kultúra itáliai
Készítés ideje 1660 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

177 × 208 cm
kerettel: 153,5 × 222,5 × 6 cm

Leltári szám 67.14
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Földszint, Barokk Csarnok

A Teremtés könyvében (19, 30-36) olvassuk: „Lót később följebb vonult Coárból, és két lányával együtt a hegyek között telepedett le. Félt ugyanis Coárban maradni. Egy barlangban lakott két lányával. Az idősebb egyszer azt mondta a fiatalabbnak: „Apánk öreg, és nincs férfi a vidéken, aki hozzánk járna, ahogy ez az egész földön szokás. Gyere, részegítsük meg apánkat borral és háljunk vele, hogy apánktól legyen utódunk!” Azon az éjszakán megrészegítették atyjukat borral, azután az idősebb odament és atyjához feküdt. Az nem vette észre, amint hozzáfeküdt, sem amint fölkelt. Másnap az idősebb azt mondta a fiatalabbnak: „Nézd, a múlt éjjel én háltam apámmal, részegítsük meg ezen az éjszakán is borral, azután menj és feküdj mellé, hogy apánktól utódunk legyen.” Így azon az éjszakán is megrészegítették apjukat borral. Azután a fiatalabb fogta magát és hozzáfeküdt. Az nem vette észre, amint hozzáfeküdt, sem amint fölkelt. Így Lót mindkét lánya fogant apjától.”
A velencei barokk tizianói tradíciókat folytató mestere a korszak műgyűjtői ízlésétől elvárt dinamizmussal és teatralitással viszi színre a vérfertőzésről szóló történetet. A meztelen lány hátaktja, amely apja testének barnaságától csak még fényesebben fehérlik, különösen élénken idézi Tiziano erotikus tartalmú mitológiai jeleneteit. Lót arcán a mámor kábulata, bort töltő lányáén a cselvetés mimikája jelenik meg. A földön gyűrődő drapéria hullámzására az égen a haragos felhők torlódása és a mérgeszöld lombok hajladozása felel.
©Tátrai Vilmos

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk