En
Vissza a találatokhoz

Korinthosi típusú sisak

Készítés ideje Kr. e. 6. század eleje
Tárgytípus fegyverek és fegyverzet
Anyag, technika kalapált, bronz
Méret

magasság: 20,7 cm

Leltári szám 8447
Gyűjtemény Antik Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Klasszikus ókor, Az ókori Mediterráneum

Az egyetlen bronzlemezből kikalapált sisak fala S alakban ívelő, kihajló nyakvédővel. A felül erősen ívelt szemkivágás alsó vonala ferdén, egy vonalban lefelé fut. A széles és magas, rögzített arcvédő rész alsó szélei fel vannak hajlítva. A fülek alatt a peremen kis beugrás látható. A sisak pereme mentén bekarcolt nyelvminta sor fut végig. Piskóta alakú orrvédője lefelé enyhén vastagodik. A sisaktetőn egy átfúrt lyuk a forgó beillesztésére szolgált.
A sisaktest kissé lapított, zömök formája, és az arcvédő lefelé csúcsosodó formája alapján a sisak valószínűleg a Kr. e. 6. század elején készülhetett.
Az archaikus görög sisaktípusok legnépszerűbb típusa, a korinthosi sisak, elnevezését minden bizonnyal a sisaktípus kialakulásának helyéről kapta. A darab az ún. Myros-csoportba tartozik, mely nevét a Gyűjtemény egyik sisakjáról kapta. A csoportba tartozó sisakokat a Kr. e. 7. század közepe körültől a Kr. e. 6. század első negyedéig gyártották. A sisaktípus a korai korinthosi sisakokhoz képest erősebb és masszívabb orrvédővel, íveltebb nyak- és hátrésszel rendelkezik, szemkivágása íveltebb és meredekebben fut lefelé, az arcvédőrész formája kevésbé merev és szögletes, a peremen illesztő lyuksor helyett bekarcolt díszítés fut. A Gyűjtemény két másik Myros-csoportba tartozó sisakját lásd: 8443.
A korinthosi sisakok súlya akár a 2 kilogrammot is elérheti, ez az egyik legnehezebb ókori sisaktípus. A Kr. e. 7. századi hoplitafelszerelés alapdarabjává vált.
A korinthosi sisakok nagy számban kerülnek elő szentélyek területéről. Szentélyben történő felajánlásra utal a sisak felhajlított arclemeze: a megrongálás rendszeres gyakorlat volt a fogadalmi ajándékoknál, mely által a tárgy elvesztette eredeti formáját és rendeltetését, elhagyta a profán világot és helyet kaphatott a szentélyben.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk