En
Vissza a találatokhoz

Koporsófedél töredék

Készítés helye Egyiptom
Készítés ideje Kr. e. 5–2. század
Tárgytípus sírfelszerelés
Anyag, technika Fa, festett
Méret

72 x 48 cm (28 3/8 x 18 7/8 in.)

Leltári szám 98.5-E
Gyűjtemény Egyiptomi Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Ókori Egyiptom, Mindennapi élet

A fából készült, festett koporsófedél töredéken a stilizált uszeh-gallér megmaradt alsó része alatt a szárnyas szkarabeusz formában ábrázolt, napkorongot tartó napisten látható. Ezt az antropoid koporsók fedelének mellrészén megszokott, fején napkorongot tartó égistennő, Nut alakja követi, aki védelmezően terjeszti ki szárnyát és karját a koporsóban fekvő múmia fölé. Két kezében egy-egy, a teremtett világrend fenntartását szimbolizáló maat-tollat tart, amelyek mellett a felső sarkokban egy-egy kos látható. A kosok a napistennek a túlvilágot beutazó éjszakai aspektusával állnak kapcsolatban.
A következő jelenetsávban egy tradicionális panel kapott helyett: az oroszlánfejes halottas ágyon fekvő mumifikált halott a balzsamozócsarnokban. Fölötte Anubisz áll, a sakálfejű isten, aki éppen az utolsó simításokat végzi el a mumifikált testen. Az ágy alatt a mumifikált belső szerveket tartalmazó négy kanópuszedény sorakozik. Az edények fedelei a szerveket védelmező négy Hórusz-fiút testesítik meg. Az ágy két végén egy-egy istennő siratja a halottat, aki újjászületve Ozirisszel, a túlvilág istenével azonosul. A jelenet a Halottak Könyve hasonló témájú, 151. fejezetének illusztrációját idézi fel.
A legalsó megmaradt jelenetblokk egy bárkát ábrázol, amelynek kápolnájában a mumifikált halott fekszik. A hajó orrában egy evezős, a végében pedig egy kormányos alkotja a legénységet. A jelenet egy rituális hajóutat mutat be: vagy az átkelést, amelynek során a halottat a folyón a nyugati partra, a temetőbe szállítják, vagy a halottnak valamely szent városba (pl. Abüdoszba) tett zarándoklatát.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk