En
Vissza a találatokhoz

Jelenetek a sivatagi remeték életéből (Thebais) Fra Angelico

Alkotó

Fra Angelico Vicchio di Mugello, 1395 körül – Róma, 1455

Kultúra itáliai
Készítés ideje 1417–1423 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika tempera, nyárfa
Méret

73,7 × 105,5 × 2 cm
kerettel: 92,5 × 125,5 × 10 cm

Leltári szám 7
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1250-1600, XII. terem

Ez a ritka témájú kép az egyiptomi Théba melletti sivatagba visszavonult, egyedül vagy kisebb csoportokban élő korai keresztény remeték életét ábrázolja (Théba nevéről ezt az ikonográfiai típust Thebaisnak is nevezik). A sziklás tájban elszórt jelenetek a sivatagi atyák jellemző, hétköznapi tevékenységeit szemléltetik, egyben hangsúlyozzák a közöttük fennálló harmonikus, támogató kapcsolatot is. Az előtérben elterülő víztükör a Nílusra utal. A késő középkorban a sivatagi atyák története népszerű volt a különböző szerzetesrendek és a laikusok körében is, mert a remeték példamutató élete mintaként szolgált a spirituális tökéletesség eléréséhez.

A kép eredeti helye és rendeltetése nem ismert. Egy kb. 205 cm széles festmény bal felét alkotta, a kompozíció hiányzó jobb felének egy része korábban a firenzei Bartolini Salimbeni-gyűjteményben volt. A két töredék közötti, mára elveszett részletet két másik, szinte azonos kompozíciójú festmény alapján képzelhetjük el – egyiküket, mely épségben fennmaradt, a firenzei Galleria degli Uffizi őrzi, a másik töredékei az esztergomi Keresztény Múzeumba és egy magángyűjteménybe kerültek. E három Thebais szerzősége, datálása és pontos viszonya egyaránt vitatott, az azonban bizonyos, hogy kompozíciójuk még a 14. századi festői hagyományokban gyökerezik. A budapesti és a volt Bartolini Salimbeni töredékekből rekonstruálható festmény szoros stiláris kapcsolatot mutat Fra Angelico fiatalkori munkáival, és talán azonosítható egy hasonló témájú művével, amelyet 1492-ben a firenzei Medici palotában vettek leltárba.

© Sallay Dóra, 2019–2020

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 392-394. o.

Boskovits, Miklós, Toszkán kora reneszánsz táblaképek: Szépművészeti Múzeum, Budapest – Keresztény Múzeum, Esztergom, Corvina, Budapest, 1968, 4-5. sz.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk