En
Vissza a találatokhoz

Hortesznakht múmia alakú koporsója

Készítés helye Akhmim, Egyiptom
Készítés ideje Kr.e. 3. század
Tárgytípus sírfelszerelés
Anyag, technika Fa; festett, aranyozott
Méret

179 x 50 x 40 cm
szélesség (mellnél): 50 cm
mélység (talapzatnál): 40 cm

Leltári szám 51.2097.1-2
Gyűjtemény Egyiptomi Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Ókori Egyiptom, Túlvilág-elképzelések

A múmia alakú koporsó fedelén a viszonylag kis méretű, aranyozott arcot nagy paróka keretezi. A koporsó dekorációs felületének alapszíne sötétvörös. A mellet egészen a derék vonaláig díszes uszeh-gallér borítja.
Az első jelenetmező a térdelő, szárnyát a múmia felett óvón kiterjesztő égistennőt, Nutot ábrázolja. Fején napkorongot visel, kezében pedig egy-egy, a teremtett világ rendjének fenntartását jelképező maat-tollat tart. Mindkét szárnyán egy-egy mágikus védelmet nyújtó udzsat-szem látható, a bal oldali mellett pedig még egy álló, múmia alakú figura is helyet kapott. A második mezőt felülről szárnyas napkorong keretezi, középpontjában pedig a halottas ágyon fekvő múmia látható, két oldalán a szokásos sirató istennőkkel, Ízisszel és Nephthüsszel. A jelenet a Halottak Könyve 151. fejezetéhez tartozó illusztráció egy variánsa. A harmadik regiszter központi alakja egy szárnyait kiterjesztő ba-madár, két oldalán egy-egy sen-karikát tartó istennővel.
A térdek vonalától az eddigi vízszintes elrendezést függőleges váltja fel. A lábakon a dekorációs felületet egy középen futó, három hieroglif szövegoszlopból álló sávval két részre osztották. A különböző halotti istenek (Ozirisz, Szokarisz-Ozirisz, Anubisz, Ízisz) neveit felsoroló áldozati formula tartalmazza a halott nevét (Hortesznaht/Hortaiesznaht). A felirat két oldalán öt-öt 90 fokban elfordított, kuporgó, kést tartó múmia alakú védőistenség sorakozik. A fedél bal oldalán annak teljes hosszában további 23, a jobb oldalon pedig 18, a koporsóban fekvő halott mágikus védelmét biztosító késes figura kapott helyet.
A koporsó négyszögletes talapzaton áll, amelynek oldalain a tradicionális, úgynevezett palota-homlokzat fríz fut végig. A talpon a halottat a hátán a túlvilágra vivő Ápisz-bika motívumát helyezték el.
A koporsó legközelebbi párhuzamai a Ptolemaiosz-kor első felére datált, Ahmimból előkerült darabok.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk