En
Vissza a találatokhoz

Hal alakú festékdörzsölő paletta

Készítés helye Egyiptom
Készítés ideje Kr.e. 3200–3000
Tárgytípus eszköz és szerszám
Anyag, technika Pala
Méret

22 × 12,2 × 1,1 cm

Leltári szám 60.4-E
Gyűjtemény Egyiptomi Gyűjtemény
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Mélyföldszint, Ókori Egyiptom, Mindennapi élet

Az ókori Egyiptomban a szemfestés gyakorlata nemcsak a nők, hanem a férfiak körében is elterjedt volt, hiszen nemcsak a szépség kiemelésére szolgált, hanem védte használóját a tűző nap káros sugaraitól és különböző szembetegségektől.
Az államalapítás előtti kor leletanyagának jellegzetes darabjai a szemfestékek nyersanyagainak (malachit, galenit) őrlésére és zsírral, olajjal vagy gyantával való kikeverésére szolgáló sminkpaletták. Használatukat jól tükrözik az egyes paletták felületén megfigyelhető bemélyítések, illetve dörzsölésből vagy festékből származó nyomok. A lapos paletták általában kőből készültek, elsősorban palából, ahogyan ez a paletta is, de ismerünk mészkő, gránit- vagy alabástromdarabokat is.
A díszítés nélküli sminkpaletták leglátványosabb csoportjának példányai különböző állatalakokat formáznak, melyek a Nagada-kor amrai időszakának végén jelentek meg a leletanyagban, elsősorban teknőc, illetve hal alakú darabokkal. A hal alakú paletta formája a Nagada Ic fázisában megjelent egyik típus késői változata, melyben a hal forma alsó vonala szinte egyenes, hangsúlyos hátúszója pedig természetesen formázott. A hal alakú paletták leggyakrabban az úgynevezett nílusi tilápia halat formázzák, mely faj ábrázolásai elsősorban újjászületési és termékenységi szimbólumok.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk