En
Vissza a találatokhoz

Ganümédész elrablása

Készítés ideje 20. század eleje (gipszmásolat), Kr. u. 2. század (eredeti)
Tárgytípus gipszmásolat
Anyag, technika gipsz
Méret

115 x 97 x 29 cm

Leltári szám Ag.207
Gyűjtemény Antik Gyűjtemény - gipszmásolatok
Kiállítva Csillagerőd (Komárom), Híres művek a hellénisztikus korból (Kr. e. 3–1. század) és hatásuk, IX. terem

Ganümédész elrablását ábrázoló, római kori márvány asztallábról készült gipszmásolat.

Már az Íliászban szó esik Ganümédész páratlan szépségéről, aminek köszönhetően Zeusz az istenek pohárnokává választotta. A mítosz szerint egy sasmadarat küldött (vagy annak képében jelent meg), hogy a fiút az Olümposzra vigye. A vatikáni darab mintája Leókharész híres bronzszobra lehet, amely elveszett ugyan, de római feldolgozásai és id. Plinius Természetrajzában olvasható leírása alapján képet alkothatunk róla. Eszerint a sas mintha tudatában lett volna, milyen nagy kincset talált: gyengéden ragadja meg a fiút, aki maga is az ég felé törekszik. Lába már alig érinti a talajt, már hátrahagyta kutyáját is, amely csak bámul utána.

A Vatikáni Múzeumban őrzött márvány eredetit a Kr. u. 2. században faragták Leókharész Kr. e. 4. századi bronzszobra nyomán. A gipszmásolat bronzhatású festése a görög szobor anyagára utal.

Bibliográfia

Süvegh, Eszter, Katalógus. Kiemelt művek a Szépművészeti Múzeum antik, középkori és reneszánsz gipszmásolat-gyűjteményéből,: In: Szőcs M. (szerk.): Egy gyűjtemény újjászületése: a Szépművészeti Múzeum gipsz szobormásolatai a megújult komáromi Csillagerődben., Budapest, Nr. 15. sz.

Hekler, Antal, Az antik gipszgyűjtemény I-II., Budapest, 1919-1920, 1923, no. 344. sz.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk