En
Vissza a találatokhoz

Erminia és Vafrino a sebesült Tankréddal Alessandro Turchi (L'Orbetto)

Alkotó

Alessandro Turchi (L'Orbetto) Verona, 1578 – Róma, 1649

Kultúra itáliai
Készítés ideje 1630 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

99 x 133 cm

Leltári szám 477
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1600–1700 és Brit festészet 1600–1800, V. terem

A kép témáját Torquato Tasso Megszabadított Jeruzsálem című hőskölteménye szolgáltatta. Az Argantéval vívott párharcban megsebesült keresztény hőst, Tankrédot az iránta reménytelen szerelmet tápláló pogány hercegnő, Erminia ápolja. Az ölében fekvő Tankréd kardjával saját haját vágja le, hogy a seb vérzését azzal állítsa meg. Jobboldalt Vafrinót, a fegyverhordozót látjuk, aki az alélt harcost már megszabadította mellvértjétől. A középtérben Argante erős rövidülésben ábrázolt holttestét pillantjuk meg. A társaitól elhagyott, temetetlen halott alakja a pogány erkölcs durvaságát állítja kontrasztba a Tankréd ápolásában kifejezésre jutó keresztényi szeretettel. A háttér egyik oldalán sűrű lombozatú fák előtt a két vitéz elárvult lovai jelennek meg, a másikon dombos, felhős tájra nyílik kilátás.
Gesztusban és mimikában Tankréd testi kínját és Erminia lelki gyötrelmét épp úgy bemutatja a festő, mint Vafrino gondoskodó, féltő együttérzését. A pályáját Veronában kezdő, és római évei során a klasszicizáló ízléshez igazodó mester azonban óvakodik a fájdalmat és a szenvedélyt gáttalanul ábrázolni. A fények és árnyak elosztása egyenletes, a szereplők testtartása kimért ünnepélyességgel egymásra hangolódik. Az eposz hőseit, mint a 17. századi festészet más olyan képviselőinek művein, akik a klasszikus ókori és raffaellói hagyományok folytatói, a forma harmóniája emeli a köznapiság szférája fölé.
A budapesti kép sajátkezű, nagyobb méretű replikája a bécsi Kunsthistorisches Museumban látható.

©Tátrai Vilmos

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 711-712. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk