En
Vissza a találatokhoz

Az Egyiptomba menekülő Szent Család pihenője Alexandriai Szent Katalinnal és a kis Keresztelő Szent Jánossal Battista Dosso (műhelye)

Alkotó

Battista Dosso (műhelye) működött Ferrarában, 1490 körül – 1548

Kultúra itáliai
Készítés ideje 16. század első fele
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, vászon
Méret

59,8 × 76 cm
kerettel: 77 × 95 × 7,5 cm

Leltári szám 175
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Ez a műtárgy nincs kiállítva

Battista Dossi a nála nagyobb tehetségű Dosso Dossinak volt az öccse, egyben követője. Művészetére meghatározó hatást gyakorolt bátyja stílusa, amelyben Raffaello érett reneszánsz forma-kánonjával egyenrangú szerepet játszott a giorgionizmus fantázia és érzelemvilága, a titokzatos költői tartalmak iránti vonzódás. Kevesebb festőiséggel, szárazabb modorban ehhez a költőiséghez próbált igazodni Battista. A Jézus gyermekkoráról szóló apokrif evangéliumok már jóval korábban inspiráltak olyan kompozíciókat, amelyek például egy térbe hozzák a gyermek Jézust és a gyermek Keresztelő Szent Jánost. Vonzó festői feladatnak bizonyult a történetet életképszerű motívumokkal kiszínezni. József az ordító szamár felszerszámozásával van elfoglalva, a színen kutyák, kecskék és egy mókus jelennek meg, a kereszt mellett a földön játékszerek, vesszőparipa és forgó hevernek, Szent Katalin, lábánál fehérneműs kosárral és varródobozzal házimunkát végez. Ez utóbbi igazán különös részlete a képnek. Varró Szent Katalinnal másutt nem találkozunk, márpedig az alexandriai szent személyazonosságát egyértelműen tanúsítja a mártíromságára utaló attribútum, kerékbetörésének az eszköze. A varrás inkább Máriához illenék, szép 17. századi példa erre a Régi Képtár gyűjteményében Murillo Szent Családja, ahol az ácsmunkát végző Szent József társaságában végzi ezt a házimunkát Mária. A háttér ködbe vesző vára és sziklás hegye jellegzetesen Dossótól származó motívum, és a giorgionizmus szellemében fokozza a kompozíció poétikus hangulatát.

©Tátrai Vilmos

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 193-194. o.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk