En
Vissza a találatokhoz

Allegória Alcira mester

Alkotó

Alcira mester működött Valenciában és környékén, a 16. század első felében

Kultúra spanyol
Készítés ideje 1545–1550 körül
Tárgytípus festmény
Anyag, technika olaj, tölgyfa
Méret

eredeti kerettel: 44,5 × 77,5 cm

Leltári szám 765
Gyűjtemény Régi Képtár
Kiállítva Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1250-1600, XVI. terem

Az első pillantásra rejtélyesnek tűnő, különös jelenet megfejtéséhez a tábla alsó szélén tekergő mondatszalag ad támpontot: „bolondok azok, akik az értelem szele nélkül, konokul vitáznak”.
A különleges témát mozgalmas kompozícióban ábrázolta a festő. A bal oldalon látható négy nőalaktól: a Tékozlástól, a Gyönyörtől, a Gazdagságtól és a Hanyagságtól mintha menekülne a jobb oldal három férfialakja: az Akaratosság, a Csalás, valamint az Elégedettség. Az utóbbi az Elővigyázatosságot jelképező sárkányon tapos. Lábuk előtt a Szerelem folyója hömpölyög. Középen biztos nyugvópontként magasodik az Értelem Fája, melyről egy aranykarikán egyensúlyozó Ámor és a négy erény: az Akarat, az Emlékezet, az Értelem és a Megértés tekint le. A fára függesztett címer jelzi, hogy a megrendelő a Domonkos-rendhez tartozhatott. Ezt támasztja alá a műnek a rend hitvallását sugalmazó mondanivalója is: az értelemnek mindenkor uralkodnia kell az érzékek és a vágyak felett.

Bibliográfia

Pigler, Andor, Katalog der Galerie Alter Meister, 1-2. Museum der Bildenden Künste, Szépművészeti Múzeum, Budapest. 2, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1967, 22-23. o.

Nyerges, Éva, Spanish Paintings, A Szépművészeti Múzeum gyűjteményei/The Collections of the Museum of Fine Arts, Budapest, Museum of Fine Arts, Budapest, 2008, 58-59. o., 22. sz.

A folyó kutatások miatt a műtárgyra vonatkozó információk változhatnak.

Kiállításaink közül ajánljuk