En

Grafikai Gyűjtemény

Grafikai Gyűjtemény

A Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteményében mintegy 9000 rajz és közel 100 000 sokszorosított grafika található nemzetközi alkotóktól az 1300-as évektől napjainkig terjedő időszakból. Széles körű betekintést nyújt a legnevesebb európai mesterek, többek között Albrecht Dürer, Albrecht Altdorfer, Leonardo da Vinci, Raffaello, Rembrandt, Francisco Goya, Henri de Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso, Antoni Tàpies, Georg Baselitz vagy Gerhard Richter papíralapú művészetébe.

A méretét és színvonalát tekintve is jelentős együttesnek a szakma és a nagyközönség csak a töredékét ismeri, mivel a papíralapú alkotások fényre, hőre, nedvességre való érzékenységük miatt állandó kiállításon nem szerepelhetnek. A közönség számára a Grafikai Gyűjtemény legismertebb tere a kiállítótér, amelynek speciális, a grafikai művek bemutatására és raktározására egyaránt alkalmas bútorzatát 1904–1906-ban Toroczkai Wigand Ede tervezte. A hagyományok megőrzése mellett 21. századi igényeknek megfelelően megújított kiállítóterünkben célunk, hogy a gazdag gyűjteményből a klasszikus rajzi és grafikai tematikák, illetve a műfaj kortárs művészeti megközelítései mentén mutassunk be válogatásokat.

_SZF2514

A Grafikai Gyűjtemény kiállítótere, időszaki kiállítások idején nyitva csütörtöktől vasárnapig 10-17.30-ig.

_SZF2517

A Grafikai Gyűjtemény kiállítótere, időszaki kiállítások idején nyitva csütörtöktől vasárnapig 10-17.30-ig.

_SZF2521

A Grafikai Gyűjtemény kiállítótere, időszaki kiállítások idején nyitva csütörtöktől vasárnapig 10-17.30-ig.

A Szépművészeti Múzeum rajzainak és sokszorosított grafikáinak legnagyobb egysége, mintegy 3500 rajz és 50 000 metszet az Esterházy-gyűjteményből származik, amelyet a magyar állam 1871-ben vásárolt meg. Esterházy II. Miklós (1765–1833) az elődeitől változatos műtárgyegyüttest örökölt, melyet az 1790-es évektől néhány évtized alatt enciklopédikus igényű, magas színvonalú képzőművészeti gyűjteménnyé fejlesztett. Megvásárolta a prágai Franz Anton Kolowrat-Novohradsky gróf főként németalföldi művekből álló hagyatékát, valamint az egykori nürnbergi műkereskedő, Paulus von Praun rajzgyűjteményének jelentős részét, majd 1810-ben hozzájutott Antonio Cesare Poggi festő és metszetkiadó párizsi rajzgyűjteményéhez. További művek, főként metszetek beszerzését a herceg a bécsi rézmetszőként ismert Joseph Fischerre, gyűjteménye felügyelőjére hagyta. Fischer rendszeres vásárlásokkal alakította a metszetgyűjteményt, melyet végül öt iskola (itáliai, német, francia, németalföldi és angol) és művésznevek szerint, időrendben rendezett el.

A múzeum alapításának éveiben a múzeumi szakemberek további alkotásokat igyekeztek megvásárolni, hogy a múzeum hiteles és átfogó rajz- és grafikatörténeti áttekintést nyújthasson látogatóinak. Delhaes István festőművész, a bécsi Liechtenstein-gyűjtemény egykori restaurátora a múzeumra hagyta sokoldalú kollekcióját, benne 16–19. századi német, osztrák, németalföldi, itáliai és francia művészek alkotásait. A röntgenvizsgálatok hazai úttörőjétől, dr. Elischer Gyulától Albrecht Dürer rézmetszeteit és Rembrandt 245 rézkarcát a 20. század legelején vásárolta meg a múzeum. Dürer és Rembrandt mellett más művészektől is őrzünk szinte teljes grafikai életműveket. Francisco Goya vagy Jacques Callot híres rézkarc-sorozatait az Esterházy-gyűjteménynek köszönhetjük, de például Giovanni Battista Piranesi, Honoré Daumier, Anders Zorn vagy Max Klinger grafikai munkásságából is teljes körű áttekintést nyújt a Szépművészeti Múzeum.

Studies for the Heads of Two Soldiers in the Battle of Anghiari

Leonardo da Vinci: Harcosfej, 1504-1505 körül

Dürer_Ádám és Éva

Albrecht Dürer: Ádám és Éva, 1504

Rembrandt: Táj házzal

Rembrandt Harmensz. van Rijn: Holland ház fény-árnyékban, 1635-1636

237605.jpg

Francisco de Goya y Lucientes: A repülés egy módja, 1816-1823

A sokszorosított grafika egyik legvirágzóbb korszakában, a század első évtizedeiben, kortárs műveket vásároltak a múzeumi szakemberek – Henri de Toulouse-Lautrec, Käthe Kollwitz, Max Liebermann, Max Klinger, Pablo Picasso alkotásait –, továbbá műgyűjtőkkel való kapcsolatoknak köszönhetően gazdag adományokat fogadtak be a gyűjteménybe. Így például Bäcker Béla 500 lapos metszetkollekcióját, továbbá a legnagyobb jelentőségű adományt Majovszky Páltól, aki elsősorban 19. századi végi és 20. század eleji francia és angol metszetgyűjteményét, majd 1934-ben 259 darabból álló kiemelkedő rajzgyűjteményét hagyta a múzeumra, benne Eugène Delacroix, Édouard Manet, Pierre-Auguste Renoir, Georges Seurat, Auguste Rodin, Paul Cezanne, Paul Gauguin és Henri de Toulouse-Lautrec műveivel.

Vincent van Gogh: A neuneni kert télen

Vincent van Gogh: A nueneni kert télen, 1884

25416.jpg

Theo van Doesburg: Üvegablakterv – Női fej kompozíció, 1917 előtt

334783.jpg

Georg Baselitz: Zéró a művésznek, 2005

20583.jpg

Vera Molnár: A Mont Sainte-Victoire, egy vonalból, 1999

A második világháborút követő évtizedekben a virágzó műtárgypiaci élet – számos kedvező hozadéka mellett – nehéz helyzetet teremtett a közgyűjtemények számára, amelyeknek magángyűjtőkkel és műkereskedőkkel kellett versenybe szállniuk a remekművekért. Az 1960-as évek óta is érkeznek nagyszabású adományok a Grafikai Gyűjteménybe: Daniel-Henry Kahnweiler révén Picasso művei, Victor Vasarely saját alkotásai, Marghescu Mária által Joseph Beuys grafikái, Werner és Jacqueline Hofmann segítségével kortárs német művészek grafikái. A svájci St. Gallen-i Stiftung Franz Larese und Jürg Janett az 1945 utáni új absztrakt törekvésekben élen járó nemzetközi művészek (Antoni Tàpies, Eduardo Chillida, Hans Hartung, Max Bill, Piero Dorazio, Giuseppe Santomaso stb.) sokszorosított grafikáit ajándékozta nagy számban (600 darab).

Nagy örömünkre napjainkban is kerülnek fontos művek a gyűjteménybe. Különösen értékesek a hazai és a nemzetközi kortárs képzőművészek (Maurer Dóra, Perneczky Géza, Vera Molnar, Vera Szekely, Alexandre Hollan, Drozdik Orsolya, Günther Uecker, Georg Baselitz) ajándékai. Jelenleg a 20–21. századi alkotások állnak a gyűjteménygyarapításunk középpontjában, és a nemzetközi kortárs művészek adományainak köszönhetően egyértelműen ez a gyűjteményegység bővül a legdinamikusabban. Élénken figyelve a műtárgypiaci mozgásokat, számos alkalommal sikerült hiánypótló műveket vagy jelentősnek ítélt kortárs alkotásokat is megszerezni: Jiří Kolář, Sabine Moritz, Tom Wesselmann, Frank Stella, Jaume Plensa stb. műveit.

 

Munkatársaink

Dr. Bódi Kinga

gyűjteményvezető, főmuzeológus

Bodor Kata

főmuzeológus

Dr. Bodnár Szilvia

tudományos munkatárs

Gila Zsuzsanna

gyűjteményi titkár

Filep Réka

segédmuzeológus

Kardos Eszter

főmuzeológus

Tarcsi Ádám

gyűjteménykezelő

Tóth Bernadett

főmuzeológus